Orientační nabídka


Turistické informační centrum Slavonice (odkaz na titulní stránku) 

Turistické informační centrum Slavonice - Historické město roku 2017 

Červená turistická značka

Červená turistická značka

Slavonice - 2 km Pevnostní areál - 4 km Pfaffenschlag - 10 km Staré Město pod Landštejnem - 11 km Židovský hřbitov - 14 km hrad Landštejn

Čas - cca 2 hod 40 min

Pevnostní areál Slavonice
Areál zahrnuje celkem 6 lehkých objektů vz . 37 (typy A, C, D), které byly vystavěny v rámci opevňovacích prací na Jižní Moravě v letech 1937 - 1938. Jeden objekt je plně vybaven podle tehdejších pravidel.
Expoziční objekt bývá otevřen pro veřejnost nepravidelně o víkendech od května do října.
Možno objednat tel 606 124 829

Pfaffenschlag
Pfaffenschlag byla středověká obec vzniklá někdy v poslední čtvrtině 13. století , která byla v průběhu husitských válek vypálena táhnoucím vojskem.
Archeologický výzkum zde probíhal mezi lety 1959 - 1971. Jedním z nejvýznamnějších objevů byl fakt, že středověká vesnice Pfaffenschlag nebyla založena na "zeleném drnu", ale na základech staršího slovanského osídlení z 11. - 12. století.

Staré Město pod Landštejnem
Vesnice z 12. století, ve 14. století se stala trhovou vsí příslušnou k hradu Landštejnu. Dominantou obce je pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Před kostelem volně stojí hranolová zvonice.
Židovský hřbitov - Staré Město pod Landštejnem
Hřbitov z počátku 17. století s náhrobky převážně z 1. poloviny 18. století. Nejstarší náhrobek z roku 1610. Nacisty těžce poničen. V současné době se začíná upravovat pražskou židovskou obcí.

Hrad Landštejn
Landštejn
378 82 Staré Město pod Landštejnem
tel 384 498 580
Duben a říjen - so, ne 9 - 16 hodin
Květen a září -
Červen - srpen - denně mimo po 9 - 17 hodin
Prohlídka bez průvodce
Románský hrad Landštejn byl pomezní pevností na neklidné českorakouské hranici a střežil zemskou stezku do Vitorazska. První zmínky pochází z druhé čtvrtiny 13. století. První majitelé nejsou známi, dalšími se za dodnes neobjasněných okolností staly Vítkovci. Koncem 14. století se na téměř dalších 200 let stali novými majiteli Krajíři z Krajku. Za jejich vlády zaznamenal hrad velké stavební úpravy, které však tento rod značně finančně vyčerpaly a musel být prodán rakušanu Štěpánu z Eiciniku. V zápětí však hrad koupil jihlavský měšťan David Neumaier, jeho potomkům byl hrad po bitvě Na Bílé Hoře zkonfiskován. Od té doby hrad majitele rychle střídal. Roku 1685 hrad koupil císařský generál Ferdinand Arnošt z Herbersteina. Landštejn, okleštěný o okolní vesnice, vydržel v majetku tohoto rodu až do roku 1816. To však byl hrad od roku 1771, kdy po úderu blesku do jedné z věží zcela vyhořel, pustý a sloužil jen jako sýpka. Zřícenina poskytovala stavební materiál širokému okolí. Roku 1846 panství zdědil baron Ferdinand Sternbach a v rukou jeho rodu zůstala zřícenina hradu až do roku 1945.
Dnešní Landštejn je jednou z nejzachovalejších ukázek středověkého fortifikačního systému. Nejstarší románská část hradu s palácem vestavěným mezi dvě obranné věže je v Čechách ojedinělá. Pozdější dostavba gotického opevnění s obytnou věží donjonem rozšířila hrad o další nádvoří. Vznosný čtyřpatrový palác Krajířů z Krajku s renesančním opevněním a barokní dělostřelecké bašty pak uzavírají průřez stavebními styly čtyř vývojových etap. 
 
 
 
 

Kontext

Umístění: Organizační složky > Turistika - Sport > Turistika > Červená turistická značka

Kontakt

Turistické informační centrum
nám. Míru 476
Slavonice 37881
Tel.: + 420 720 280 183
E-mail: i@slavonice-mesto.cz

Podrobný kontakt


Kde nás najdete

Město Slavonice se nachází na jihozápadní Moravě v okrese Jindřichův Hradec, přibližně jeden kilometr severně od hranic s Rakouskem.

Slepá mapa ČR s vyznačenou polohou města Slavonice

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém