Orientační nabídka


Turistické informační centrum Slavonice (odkaz na titulní stránku) 

Turistické informační centrum Slavonice - Historické město roku 2017 

Dálková cyklotrasa Praha - Vídeň

 

 
 

48 - na trase Praha - Vídeň - Slavonice - Písečné - Vratěnín


Písečné nad Dyjí

Vesnice byla osídlena již slovanským obyvatelstvem v 10. století.
V obci se nachází původně renesanční zámek s pozůstatky gotické tvrze, kde nyní sídlí pošta a obecní úřad.
Židovský hřbitov s náhrobky z 1. poloviny 18. století. Poslední čitelný náhrobek z 11. srpna 1936. Celý hřbitov s márnicí, hřbitovní zdí a náhrobky je vskutku ojediněle zachován.

Vratěnín
První písemná zmínka o Vratěnínu se vztahuje k roku 1251. Vratěnín býval pravděpodobně slovanská osada. Protože ležel na zemské hranici a procházela jím významná obchodní stezka, povýšil ho Jan Lucemburský v roce 1325 na město. Již v roce 1348 tu byla celnice, později poštovní stanice s přepřahem koní. Hlavní rozvoj přišel v šestnáctém století, kdy tudy začala jezdit pošta z Prahy do Vídně. V centru obce vyrostla velká budova přepřahací stanice s hostincem a městečku se dařilo až do té doby, než Marie Terezie nechala vystavět novou císařskou silnici, která Vratěnín minula, a poštovní ruch ustal. V té době už tu žili Češi spíše v menšině.
Smutný osud potkal bývalý klášter, který je ve velmi špatném technickém stavu. Klášter byl zrušen už Josefem II. Dlouhá desetiletí se v klášteře bydlelo, stavbu nikdo neudržoval a obec nyní nemá prostředky na její rekonstrukci.
Po první světové válce si dělali na zdejší území nárok Rakušané a za první republiky byl Vratěnín jednoznačně německou obcí. Ze zhruba pěti set obyvatel bylo jen třicet Čechů. V říjnu 1938 obsadila obec německá armáda a Češi museli Vratěnín opustit. Starousedlíků se vrátilo po válce jen několik. Noví obyvatelé přišli většinou z relativně blízkého okolí. V obci se nachází barokní kostel sv. Jakuba Většího.

 
Zodpovídá: Věra Fialová
Vytvořeno / změněno: 22.2.2022 / 25.2.2022
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Pro cyklisty
 

Kontakt

Turistické informační centrum
nám. Míru 476
Slavonice 37881
Tel.: + 420 720 280 183
E-mail: i@slavonice-mesto.cz

Podrobný kontakt


Kde nás najdete

Město Slavonice se nachází na jihozápadní Moravě v okrese Jindřichův Hradec, přibližně jeden kilometr severně od hranic s Rakouskem.

Slepá mapa ČR s vyznačenou polohou města Slavonice

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém