Orientační nabídka


Turistické informační centrum Slavonice (odkaz na titulní stránku) 

Turistické informační centrum Slavonice - Historické město roku 2017 

Modrá turistická značka

Modrá turistická značka

severozápadně od Slavonic - Český Rudolec - Peníkov - Stoječín - Landštejn - Pomezí - Pevnostní areál - Klášter II. - Klášter I. - Albeř - Nová Bystřice

Čas - cca 4 hod 40 min

ČeskýRudolec
První zmínka o vesnici je z poloviny 14. století. Stávala zde gotická tvrz, později přestavěná na renesanční, po roce 1860, kdy byla převážně zničena požárem, byl na jejím místě vystavěn, podle návrhů majitele panství Angela Picchioniho, zámek ve stylu anglické novogotiky. Pozdně gotický kostel sv. Jana Křtitele pochází z druhé poloviny 15. století. Jižně od obce stojí na návrší původně barokní kaple sv. Kříže.

Peníkov
Unikátní technickou památkou je celodřevěná vodní pila ve mlýně u potoka. Z hospodářského dvora je dnes ekologická kozí farma a v části galerie Arcus.

Stoječín
Ve vesnici kaple z počátku 19. století.

Hrad Landštejn
Landštejn
378 82 Staré Město pod Landštejnem
tel 384 498 580
Duben a říjen - so, ne 9 - 16 hodin
Květen a září -
Červen - srpen - denně mimo po 9 - 17 hodin
Prohlídka bez průvodce
Románský hrad Landštejn byl pomezní pevností na neklidné českorakouské hranici a střežil zemskou stezku do Vitorazska. První zmínky pochází z druhé čtvrtiny 13. století. První majitelé nejsou známi, dalšími se za dodnes neobjasněných okolností staly Vítkovci. Koncem 14. století se na téměř dalších 200 let stali novými majiteli Krajíři z Krajku. Za jejich vlády zaznamenal hrad velké stavební úpravy, které však tento rod značně finančně vyčerpaly a musel být prodán rakušanu Štěpánu z Eiciniku. V zápětí však hrad koupil jihlavský měšťan David Neumaier, jeho potomkům byl hrad po bitvě Na Bílé Hoře zkonfiskován. Od té doby hrad majitele rychle střídal. Roku 1685 hrad koupil císařský generál Ferdinand Arnošt z Herbersteina. Landštejn, okleštěný o okolní vesnice, vydržel v majetku tohoto rodu až do roku 1816. To však byl hrad od roku 1771, kdy po úderu blesku do jedné z věží zcela vyhořel, pustý a sloužil jen jako sýpka. Zřícenina poskytovala stavební materiál širokému okolí. Roku 1846 panství zdědil baron Ferdinand Sternbach a v rukou jeho rodu zůstala zřícenina hradu až do roku 1945.
Dnešní Landštejn je jednou z nejzachovalejších ukázek středověkého fortifikačního systému. Nejstarší románská část hradu s palácem vestavěným mezi dvě obranné věže je v Čechách ojedinělá. Pozdější dostavba gotického opevnění s obytnou věží donjonem rozšířila hrad o další nádvoří. Vznosný čtyřpatrový palác Krajířů z Krajku s renesančním opevněním a barokní dělostřelecké bašty pak uzavírají průřez stavebními styly čtyř vývojových etap.


Muzeum československého opevnění
Po levé straně směrem od Landštejna na kraji lesa. Otevřeno nepravidelně červenec - srpen o víkendech.


Klášter
Roku 1501 zde byl založen Paulánský klášter k poctě Nejsvětější trojice, Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Koncem období husitských válek byl klášter vypálen a takřka 100 let opuštěn. Roku 1626 byl založen klášter nový vedle ještě stojícího kostela. V letech 1665 - 1667 byl klášter dostavěn a o 6 let později byla započata výstavba nového kostela, stavba byla dokončena roku 1682. Klášter byl zrušen v roce 1785. V budově až do 2. světové války sídlila škola a fara, po válce zde byla kasárna, roku 1959 byl klášter srovnán se zemí. Barokní kostel sv. Nejsvětější Trojice se zachoval do dnes.
Prohlídka možna domluvit na tel 384 386 973


Nová Bystřice
První zmínka o osadě pochází z roku 1188. Ve středu náměstí stojí barokní mariánský sloup a kašna. Východní stranu náměstí tvoří renesanční zámek. Směrem na hraniční přechod stojí původně gotický, zbarokizovaný kostel sv. Petra a Pavla.

 
 
 
 
 

Kontext

Umístění: Organizační složky > Turistika - Sport > Turistika > Modrá turistická značka

Kontakt

Turistické informační centrum
nám. Míru 476
Slavonice 37881
Tel.: + 420 720 280 183
E-mail: i@slavonice-mesto.cz

Podrobný kontakt


Kde nás najdete

Město Slavonice se nachází na jihozápadní Moravě v okrese Jindřichův Hradec, přibližně jeden kilometr severně od hranic s Rakouskem.

Slepá mapa ČR s vyznačenou polohou města Slavonice

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém